- När man går in på matcha och använder funktionen ”liknande visningar” så kommer inte alla kunder upp utan bara sådana som markerats som ”intresserad” eller ”varit på visning"
-    När man använder funktionen ”liknande visningar” så kan man trots att man vet att det varit 50 personer på en visning, få fram typ 5 kunder från den visningen.


Träffarna du får handlar just om "liknande visningar". Denna sida hjälper dig att hitta potentiella intressenter som kanske vill köpa. Under objekten så ser du olika antal visningsdeltagare. Det man oftast gör fel är att man tror att samtliga spekulanter skall synas här. Men systemet har redan gjort jobbet och visar istället dom som är mest aktuella. Här är några förklaringar till varför flera inte syns under visningsdeltagare på objekten.

 

  • Kontakten som är på visning får inte ha Nej på Ska matchas/bevakas eller Nej på Godkänner marknadsföring 
  • Kontakten kanske redan är anvisad på objektet och dyker därför inte upp som alternativ.
  • Kontakten har blivit köpare på objektet som visades 
  • Tidigare visning är utanför spannet på urvalet som gjordes


Så antalet du ser under varje objekt är inte samtliga visningsdeltagare utan dom visningsdeltagare som är aktuella och som passar in enligt sökprofilen och som är potentiella köpare med liknande intresse av objektet.