Vill du hämta bilder från en fristående fotograf till ditt objekt i Publish så behöver fotografen först ladda upp bilderna i Publish-portalen. I samband med detta så får fotografen ett ticketnr som du sedan anger när du ska hämta bilderna på objektet i Publish.
Instruktion till fotografen:
1. Gå till https://ekstern-publish.vitecnext.no och logga in med uppgifterna nedan:
Uppgifter för inloggning:
Användarnamn: fotograf
Lösenord: pH0t0!92
2. Tryck på "Velg filer" för att välja och ladda upp bilderna till Express Publish.
4. Därefter får du ett "Ticketnummer" som du skickar till mäklaren för att den ska kunna hämta upp bilderna till sitt objekt i Publish.
När du som mottagare av bilderna ska hämta bilderna från fotografen i Express Publish behöver du det ticketnummer som fotografen fick när bilderna laddades upp.
1. Gå till objektet.
2. Tryck på Hämta bilder / bilaga längst ner på sidan.
3. Välj Express Publish (Ticketnr) i fältet "Hämta från".
4. Fyll i Ticketnumret du fått av fotografen i fältet "Ticket".
De större fotoleverantörerna har integrerat sina system mot Express Publish. Du som är mottagare av bilderna får ett så kallat ticketnr av fotofirman. När du valt din fotoleverantör och angett ticketnumret i Express Publish med hjälp av funktionen Hämta bilder/bilaga så förs alla bilderna över på objektet i Express Publish.